עוד קצת על רשימות


דייוויד ויינברגר מגיב לראיון עם אומברטו אקו בטיימס הלונדוני. כמוני, הוא נהנה מהראיון, והוא גם שם לב שיותר מאשר הוא אמור לבחון משהו לעומק, בראש ובראשונה הראיון מרשת צורך פרסומי. אך למרות זאת, ויינברגר בוחר להתווכח טיפה על הקביעה של אקו בנוגע ליסודות התרבות:

A list is one particular way of creating order. Lists are sequential and one-dimensional: Wines listed by year, or by place, or by ranking, or by the chronology of when you first encountered them. (Lists can be hierarchical, but they’re only lists if they can be resolved back down to the one-dimensional.) Lists thus are one elemental way of ordering the world. And they have a peculiar fascination, which Eco expresses beautifully. But I think it’s wrong to say that they’re the origin of culture. I think it’d be more accurate and useful to say that culture originates with collecting: Pulling things around us because of their appeal (a word I’m purposefully leaving vague).

        OMG. I disagree with Umberto Eco!

אני נוטה להסכים – פעולות של ליקוט ואיסוף הן פעולות של להבחין ולהבדיל. וכאשר אנחנו מציינים שחפץ כלשהו, ומסיבה כלשהי, עדיף או רצוי או ראוי שיזכה לעיון מעמיק יותר מאשר אחרים, אפשר (אולי – הרי אינני מומחה) להגיד שזאת תחילתה של תרבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

css.php