לומדת ומלמדת


במשך בערך חמישה חודשים טרישיה בוק לא עדכנה את הבלוג שלה. אבל כאשר היא כן עושה זאת, כמו עכשיו, זאת חגיגה. היא אולי איננה מחדשת, אבל כושר הביטוי שלה מאפשר לה לתאר את ההשפעה של התקשוב על העבודה של מורים בצורה נהדרת:

I have found the momentum of teacher-initiated inquiry and discussion to be absolutely captivating. Day and night, teachers around the globe are tweeting, blogging, and meeting in real and virtual space to ask the important questions of our work. How can we offer our students access to our world, the world of words and writing, in my case; and to the world, the world beyond our classroom walls? We are asking ourselves what must stay in our rooms—critical thinking, creativity, communication, collaboration—and what must go—memorization, isolation and control. Nothing is textbook now, not even textbooks as more and more schools say goodbye to packaged information and hello to the burgeoning world of resources available at the touch of a button. While we are in the business of having answers, it is our questions that matter most at present.

        Oh, Say, Can You, Lisa See?

בוק מדגישה שהיא איננה רק מלמדת, אלא לומדת – כל הזמן. והדוגמאות שהיא מביאה ללמידה שלה, ושל תלמידיה – במידה רבה בעזרת הטכנולוגיה – ראויות להפצה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

css.php