השאלה היא מי מוביל כאן?


בתוך ה-Shared Items בקורא ה-RSS של סוזן, מצאתי מאמרון של ג'ון ספנסר שנותן ביטוי מצויין לבעייתיות ב-Moodle, ובכל מערכת אחרת לניהול הלמידה:

When speaking about technology integration, the first option people suggest is the notion of course management system. Just create one online hub where all things are accomplished. While I think a program like Moodle has great potential, the course manages the student rather than the student managing the course. It becomes an extra, inauthentic layer that students must maneuver. This fails to meet the realities of a constructivist-based education as well as the current method of how students tend to use computers in their personal time. Things become hyper-organized in a way that does not represent the true flow of authentic learning.

        issues with "the cloud"

קצר ולעניין – הקורס מנהל את הלומד, במקום שהלומד מנהל את הקורס. אין שום פסול ב-CMS זה או אחר, אבל אפשר לקוות שאנחנו מוצאים את הדרכים לאפשר ללומד לכוון את הלמידה של עצמו.
 
ומעניין לציין שמדובר בבלוג האישי של ג'ון ספנסר שגם כותב את Adventures in Pencil Integration. מתברר שהוא לא רק מבין בחינוך בסוף מאה ה-19, אלא גם בחינוך בתחילה של המאה ה-21.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

css.php